Problemy z indeksacją – omówienie komunikatów w Google Search Console

problemy z indeksacją w google search console

Rzeczywiste wyniki wyszukiwania są generowane przez algorytmy wyszukiwarek internetowych, które są zawarte w indeksie. Algorytmy te używają odpowiednich kryteriów do analizy treści stron internetowych, aby znaleźć odpowiednie wyniki dla danej frazy lub krótkiego zapytania. Wyszukiwarki mogą również analizować inne elementy, takie jak tytuł strony, meta tagi i linki. Jednak nawet jeśli algorytm uznaje stronę internetową za odpowiednią do danego zapytania, może ona nie być dostępna w indeksie. Dlaczego? Istnieje kilka powodów, o których dzisiaj napiszemy, a dodatkowo zrobimy to w oparciu o najczęściej pojawiające się komunikaty dotyczące indeksacji z narzędzia Google Search Console.

Niezindeksowane strony – co oznaczają poszczególne komunikaty?

Błąd 404

Błąd 404 oznacza, że żądana strona nie została odnaleziona. Może to być spowodowane przez brak strony lub brak jej przekierowania do innej strony. Aby naprawić błąd 404, należy spróbować przejść do strony za pomocą innej ścieżki lub ustawić przekierowanie 301 na działający adres odpowiadający kodem 200.

Pozorny błąd 404

Pozorny błąd 404 oznacza, że strona internetowa nie jest dostępna w tym momencie. Jest to często spowodowane przez problemy z serwerem lub połączeniem internetowym. Aby naprawić pozorny błąd 404, należy spróbować ponownie później lub skontaktować się z administratorem strony internetowej.

Przesłany URL zawiera tag „noindex”

Tag “noindex” jest tagiem HTML, który oznacza, że strona internetowa nie powinna być indeksowana przez wyszukiwarki internetowe. Wyszukiwarki internetowe używają algorytmów, aby określić, które strony internetowe są ważne i które z nich mogą być wyświetlane w wynikach wyszukiwania. Jeśli strona zawiera tag “noindex”, oznacza to, że strona jest wyłączona z procesu indeksowania i nie będzie widoczna w wynikach wyszukiwania.

Strona zeskanowana, ale jeszcze nie zindeksowana

Komunikat „Strona zeskanowana, ale jeszcze nie zindeksowana” w Google Search Console to komunikat, który pojawia się, gdy strona jest zeskanowana przez Googlebot, ale nie jest jeszcze indeksowana przez Google. Należy więc wykazać się cierpliwością, a prawdopodobnie przy kolejnym skanowaniu strony adres znajdzie się w indeksie.

Strona wykryta, ale jeszcze nie zindeksowana

Ten komunikat oznacza, że Googlebot przeszedł przez stronę i stwierdził, że istnieje, ale jest jeszcze w procesie jej indeksowania. Jeśli ta strona ma dużo treści i linków wychodzących, może to potrwać dłużej niż kilka dni.

Strona zablokowana przez plik robots.txt

Pojawienie się tego komunikatu oznacza, że właściciel strony internetowej zablokował dostęp do niej dla robotów wyszukiwarek. W takiej sytuacji robot indeksujący takiej strony nie jest w stanie zeskanować. Przyczyna blokady strony może być przypadkowa – np. jeśli jest ona częścią większej witryny, a plik robots.txt jest ustawiony globalnie dla całego serwisu – lub celowa, gdy właściciel strony internetowej uznaje, że nie chce, aby ona była dostępna dla robotów wyszukiwarek.

Błąd serwera (5xx)

Błąd serwera 5xx jest błędem, który występuje na serwerze. Oznacza to, że serwer jest w stanie zwrócić odpowiedź, ale jest ona nieprawidłowa lub niepełna. Błąd może wystąpić z powodu braku połączenia z serwerem lub problemów z samym serwerem. Aby walczyć z błędem, należy spróbować połączyć się z serwerem za pomocą innego komputera lub urządzenia. Jeśli problem nie ustąpi, należy skontaktować się z administratorem serwera. Częstym powodem może być również ograniczona pamięć serwera – niewystarczająca przy pobieraniu zbyt dużej zawartości strony.

Alternatywna strona zawierająca prawidłowy tag strony kanonicznej

Powyższy komunikat oznacza, że jest to strona internetowa, która jest tak samo ważna jak główna strona internetowa danej witryny. Ta alternatywna strona jest wykorzystywana wtedy, gdy główna strona nie jest dostępna lub nie działa prawidłowo. Dzięki temu można zapewnić, że użytkownicy witryny będą mogli uzyskać dostęp do ważnych informacji zawartych na stronie internetowej.

Użytkownik nie oznaczył strony kanonicznej

Jest to sytuacja, która występuje wtedy, kiedy jedna treść jest dostępna pod kilkoma adresami. W takim przypadku trzeba zadbać o to, aby dodatkowe adresy kierowały do właściwego. W tym celu stosujemy adresy kanoniczne i atrybuty rel=„canonical”. Adresy kanoniczne to takie adresy, które określają, który adres spośród kilku jest “tym właściwym” i który mają znajdować w wynikach wyszukiwania odpowiedniej frazy kluczowej.

Google wybrało inną stronę kanoniczną niż użytkownik

Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że Google uważa daną stronę za bardziej relewantną dla wyszukiwanej frazy, niż sam użytkownik. Zdarza się jednak, że jest to błąd Konsoli i należy zmodyfikować taką stronę i pozyskać kilka linków zewnętrznych prowadzących do niej.

Przewiń do góry
Secured By miniOrange